Sport & alkohol

Sportování je úzce spojeno se zdravým životním stylem. Každý sportovec moc dobře ví, jak jeho životospráva ovlivňuje jeho výkon. Pestrá a vyvážený strava v kombinaci s dostatečnou regenerací a spánkem jsou tou nejlepší kombinací. Naopak pak nevhodné stravovací návyky se pak mohou odrazit i ve sportovním výkonu.

Stejně tak je to i s alkoholem. Ve většině sportovních odvětví patří na seznam zakázaných látek s následným dopingovým postihem.

Občasný příjem alkoholu ale nemusí nabourat tréninkový proces. Navíc decentní konzumace vybraného alkoholu patří i do společenského života. Záleží ale, o jaký sport a na jaké úrovni se jedná.

 

Jak to tedy je s alkoholem v organismu? Co se přesně děje a co způsobuje?

Alkohol je v organimsu odbouráván v játrech, účinkem enzymu alkoholdehydrogenáza. Alkohol je totiž v játrech oxidován na acetladehyd, což je pro organismus toxická látka, která poškozuje játra. Acetaldehyd je pak, právě pomocí enzymu alkoholdehydrogenáza, metabolizován na kyselinu octovou, neboli acetát. Čím jsou však přijímané dávky alkoholu rychlejší a intenzivnější, tím více se toxického aldehydu dostává do krevního oběhu.

Tělesné buňky se snaží jako první odbourávat alkohol, během této doby tedy nevyrábějí glukózu, což může vést k poklesu hladiny krevního cukru. Není tedy výjimkou, že při konzumaci alkoholu dostáváme i pocit hladu. Stejně tak utlumuje alkohol k proces spalování (oxidace) tuků.

Snižuje se i vstřebávání vitaminů a minerálních látek. Tyto zdraví prospěšné látky jsou většinou vyloučeny z těla opět pryč. Zisk kvalitních živin v součinnosti s příjmem alkoholu je mnohem náročnější.

Častým projevem je dehydratace, protože alkohol snižuje vstřebávání tekutin. Působí jako diuretikum a projevuje se už při konzumaci 4 % alkoholu.

 

Alkohol a regenerace

Alkohol je pro lidský organismus jed. Snaží se ho tedy co nejrychleji odbourat a dostat z těla pryč. Tím se ale zpomaluje celý proces regenerace a odsouvá se až na druhou kolej. Teprve až se tělo vypořádá se zbytky alkoholu, začne se věnovat vlastní pozátěžové regeneraci.

 

Jak na kocovinu?

Vitamin C v množství 2-3 mg, vitamin B.

Vhodným lékem je iontový nápoj, který pomahá dodat vitaminy, minerály a díky iontům urychluje vstřebávání tekutin do buněk.