Dieta – trend moderní doby

Kdo by dnes neznal název alespoň jedné diety? Asi jen těžko bychom někoho takového našli, problém je totiž přesně opačný. Množství nejrůznějších diet vycházejících často z mylných nebo nedostatečně podložených poznatků je nespočetná řada a obklopují nás pomalu na každém kroku.

Pojem dieta znamená řízený příjem stravy a tekutin za účelem dosažení určitého cíle. Toho se využívá hlavně v lékařství, kde různé druhy diet jsou nezbytné k zachování života jedince a zlepšení jeho kvality. Tyto stravovací způsoby jsou však často velmi restriktivní a proto mohou být indikovány pouze pod odborným dohledem.

Dnes se ale pod slovem dieta skrývá nespočetné množství alternativních způsobů stravování, které mají vždy jednu společnou vlastnost – slibují ideální postavu, snížení tělesné hmotnosti a velmi často i hubenější peněženku. Málokdo dokáže takovou dietu držet celý život, odepřít si navždy své oblíbené potraviny a smířit se s podrážděností, nevrlostí a neustálým pocitem hladu po celý život. Je tohle ale to, co doopravdy hledáme?

Pokud se člověk rozhodne, že doopravdy chce snížit svou tělesnou hmotnost, je potřeba nejdříve pojmenovat a odstranit příčiny, které způsobily nárůst tělesné hmotnosti. Jestliže si nepojmenujeme příčiny, nebudeme schopni dosáhnout trvalých změn.

Odstranění příčin a uvědomění si chyb nám pak otevře novou cestu, jejíž výsledky budou pozitivní a hlavně trvalé. Jen vlastní pevné přesvědčení totiž vede k vysněnému cíli.