Sacharidy 1.díl: Před cvičením

Sacharidy jsou základním zdrojem energie, a měly by tvořit 55 – 60 % denního příjmu (DDD). Podíl sacharidů ve stravě sportovce se odvíjí od typu sportu, kterému se věnujeme.

.

Typ aktivity

Potřeba sacharidů na kg tělesné hmotnosti (g/kg)

Siloví a rychlostní sportovci a ti,kteří trénují do 1 hodiny denně

4 – 6 g/kg

1 – 2 hodinový kardiotrénink denně

6 – 7 g/kg

Sportovci trénující 2 – 4 hodiny denně

8 – 10 g/kg

..

Nejdůležitější je načasování příjmu sacharidů, aby získaná energie mohla být využita v ten správný okamžik.

Strava přijatá před cvičením se dostává ke slovu v různou dobu. Předsoutěžní stravování začíná již 24 před závodem. Pokud chceme podávat co nejlepší výkon, je potřeba se výživě věnovat dlouhodobě.

Zaměříme-li se na poslední svačinu přijatou před tréninkem, je důležité dbát na glykemický index dané potraviny. Vhodnou volbou jsou čistě sacharidové potraviny. Přijaté sacharidy se využijí pro prvotní tvorbu energie a pošetří glykogenové zásoby.

Výzkumy ve vytrvalostním běžeckém tréninku prokázaly, že příjem sacharidové nápoje ( v množství 1 g/kg hmotnosti) prodloužil běžecký výkon o 12,8 %.

Pozitivní vliv příjmu sacharidů před výkonem byl pozorován také u rychlostně-vytrvalostních sportů a v odporovém tréninku. Je tedy zřejmé, že pokud před tréninkem či závodem přijmeme sacharidy, zabráníme tím rychlému vyčerpání zásob glykogenu a zvládneme prodloužit výkon.

.

Jaké sacharidy přijmout 15 minut před sportovním výkonem?

Ideálním zdrojem rychlé energie jsou potraviny s vysokým obsahem glukózy. Tyto potraviny by měly obsahovat minimum přídatných látek, vlákniny, škrobu, tuku a bílkovin. Všechny tyto látky totiž prodlužují vstřebávání, setrvávájí déle v žaludku a mohou působit trávící potíže.

S touto vizí jsou vyráběny sacharidové sportovní doplňky stravy. Jsou výborným zdrojem energie a trávící systém. Finální výběr záleží na individuální preferenci každého z nás.

Vhodnou volbou jsou sacharidové iontové nápoje, energetické tablety, gely či tyčinky.

HIGHENERGYTABLETS-HD_JPEG9186-BARRES%20HE%20CRANBERRY-141201