Sacharidy 2.díl: Během sportovní aktivity

Je vědecky prokázáno, že příjem sacharidů během sportovní aktivity prodlužuje a podporuje výkon.

Příjem sacharidů během sportovní činnosti napomáhá šetřit zásoby svalového glykogenu. Tímto způsobem nejen že chrání zásobní energii, ale také podporuje imunitu a správnou funkci nervové soustavy.

Vše se však odvíjí od délky provozované aktivity a její náročnosti. Je tedy zřejmé, že doplňování sacharidů během aktivit trvajících do 1 hodiny je zbytečné. Čím delší závod však chceme absolvovat, tím více musíme klást důraz na výživu v jeho průběhu.

Jaký druh sacharidů zvolit?

Všeobecně by se mělo jednat o jednoduché sacharidy nebo výrobky obsahující určitý podíl jednoduchých sacharidů. Jednosložkové zdroje (obsahující pouze fruktózu nebo jen glukózu) mohou vést k zažívacím potížím, nevolnostem a nauzei. Ideální je tedy zvolit výrobek obsahující kombinaci sacharidů.

Pokud potřebujeme okamžitý zdroj energie, je vhodné zvolit výrobek či potravinu obsahující pouze jednoduché sacharidy. Jedná-li se však o dlouhodobou zátěž, trvající několik hodin, pak se jako vhodnější jeví zdroje energie obsahující komplex jednoduchých a složených sacharidů. Dojde k pomalejšímu uvolňování energie, která však vydrží mnohem déle. Organismus s ní pak může hospodařit delší dobu.

Ideální poměr sacharidů obsahují sportovní doplňky, které jsou k tomuto účelu přímo vyvinuté. Existuje jich mnoho druhů. Od energetických tyčinek, přes gely, tablety, bonbóny až po různé shoty.

Tato rozmanitost ale sportovce při výběru často mate. Buďme však za ni rádi. Každý jsme individuální a žaludek každého z nás reaguje na příjem stravy při zátěži jinak. Někomu může vyhovovat příjem energie ve formě gelu, jinému naopak tableta či tyčinka.

Zde existuje pouze jedna rada: Vyzkoušejte si v tréninku, co vám nejlépe sedí!

Jednoduché pravidlo však platí pro všechny stejně. Ať už preferuje to či ono, vše je potřeba vždy zapít dostatečným množstvím tekutin.

9186-BARRES%20HE%20CRANBERRY-141201gel isostar

119