Výživa v zimním období

Stejně, jak se mění roční období, střídají se i naše chuťové preference. V létě přijímáme plno čerstvé zeleniny a ovoce, zeleninových a ovocných salátů a šťáv. Tyto potraviny jsou v zimním období však trošku v pozadí.

 

I když denní doporučený příjem se nemění, v jídelníčku se ovoce a zelenina vyskytují mnohem méně. Jedním z důvodů je nižší kvalita zboží v supermarketech a druhým právě již zmiňované chuťové preference. Sníženým příjmem se ochuzujeme o nezbytné vitaminy, minerály a mnoho dalších látek. Takový deficit se pak často projeví ve zvýšené nemocnosti, únavě a celkové špatné náladě. Zvlášť sportovci jsou rizikovou skupinou, poněvadž jejich nároky na organismus jsou mnohem vyšší.

IMG_0115

Jak nejlépe zařadit zeleninu a ovoce do jídelníčku?

Ve studeném a mrazivém počasí je důležitý příjem teplých pokrmů. Pokud je vnější prostředí o dost chladnější než vnitřní (tělesné), spotřebuje organismus mnoho energie pro udržení přirozené teploty. Tomu skvěle napomáhají právě teplá jídla a tekutiny.

Návod je tedy jednoduchý, zpracujte zeleninu tepelně. Dušení, grilování, vaření, pečení, možností je mnoho. Z jednoho druhu zeleniny nám vznikne plno různých pokrmů. Vynikající jsou také polévky. Dodají, zvlášť sportovcům, ztracené tekutiny a zahřejí.

zelenina_po_gril

A rada pro ovoce?

Ideální je přidat ho do teplé snídaňové kaše, teplého pudinku, krupicové kaše, nebo si udělat tvarohové knedlíky s pravým ovocem.

1383786