Jak si správně vybrat iontový nápoj?

Věděli jste, že lidské tělo je přibližně ze 70 % tvořeno vodou? To je doopravdy značný podíl. Proto je nutné věnovat pitnému režimu dostatečnou pozornost. V průběhu běžného dne bychom měli vypít přiblině 2 – 3 litry tekutin, aby naše tělo mohlo správně fungovat. Ideální tekutinou je voda. Jak je tomu ale ve sportu? Jak vlastně fungují iontové nápoje?

Podávání sportovních výkonů vyžaduje dostatečné množství energie. Jedna pětina této energie je využita na danou sportovní činnost a zbylé čtyři pětiny se přemění na teplo. Čím náročnější sportovní činnost je, tím více vzniká tepla. Aby ale nedošlo k přehřátí organismu, funguje zde ochranný systém, který odvádí vzniklé teplo pryč. Tento systém se nazývá POCENÍ. Pot se z povrchu těla odpařuje, čímž organismus ochlazuje.

Aby celý mechanismus mohl správně fungovat, musíme tělu tekutiny průběžně dodávat. Vysoká ztráta tekutin vede totiž k zahušťování krve. Srdce tak musí více pracovat, zvyšuje se tepová frekvence a klesá výkonnost. To žádný sportovec nechce.

Doplňování tekutin před, během a také po sportu je základem pro podání maximálního výkonu. Jaké tekutiny ale zvolit? Mnoho sportovců si myslí, že voda, nebo voda se sirupem či kolové nápoje jim stačí. Opak je ale pravdou. Nejde totiž jen o příjem tekutin, ale o jejich co nejrychlejší vstřebání do buňek, kde jsou zapotřebí. A k tomu slouží právě elektrolyty, obsažené v iontových nápojích.

Ionty sodíku, chlóru a draslíku pomáhají přijaté vodě co nejrychleji prostoupit do buněk. Tekutina se tak rychle vstřebá a celý systém může fungovat. Pokud přijatá tekutina neobsahuje ionty, je její vstřebávání mnohem pomalejší. Ihned se pak projeví již zmíněněný pokles výkonnosti a začne se projevovat pocit “těžkého břicha”. Nápoj se jednoduše nedostane do buněk, kde je zapotřebí a pouze zatíží celý organismus.

Kromě iontů obsahují iontové nápoje ještě sacharidovou složku. Její podíl se v jednotlivých nápojích může lišit. Složení sacharidové složky by mělo být co nejpestřejší (sacharóza, glukóza, matodextriny, oligomery,..). Tím dojde ke komplexnějšímu pokrytí energetikcých potřeb.

Samotnou hydrataci a příjem tekutin ovlivňují vnější a vnitřní faktory jakou jsou: doba trvání zátěže, náročnost, terén, teplota vzduchu, vlhkost vzduchu, ale také trénovanost sportovce, aklimatizace a každodenní dostatečný a pravidelný pitný režim.

 

Krátkodobý výkon

Všeobecně se však doporučuje při výkonech do 1,5 hodiny pít iontové nápoje s obsahem sacharidů do 3 – 4 %. Zde je totiž přednější příjem vody, nad příjmem energie. Na takový výkon by měly být dostačující zásoby glykogenu ve svalech. Tyto iontové nápoje jsou vhodné i při sportování při vysoké okolní teplotě (25°C) a nebo vlhkosti.

Isostar Powertabs

Isostar Power&Hydrate

Dlouhodobý výkon

Při delších výkonech, nebo v druhé a dalších hodinách výkonu se doporučuje zvýšit přijem sacharidů v iontových nápojích na 7 – 8 %. Takový iontový nápoj představuje i významný zdroj energie pro pracující svaly a zamezuje poklesu výkonu.

Pokud výkon trvá 3 a více hodin, je vhodné doplnit energii i dalším doplňky stravy.

Isostar Long Distance

Regenerace

Ve fázi regenerace organismus zpětně nabírá vyčerpanou energii, odbourává únavu z namožených svalů a obnovuje buněčné struktury. V tomto období mají buňky zvýšenou schopnost vstřebávat glukózu a doplnit tak zásoby glykogenu. Přisun kvalitních živin a tekutin je tedy nezbytný. Zvláště, pokud se výkon každý den opakuje. Nejvhodnějším nápojem se prokázal iontový nápoj s obsahem sacharidů nad 10 %. Množství přijatých tekutin by mělo odpovídat rozdílu v tělesné hmotnosti před a po výkonem. (Vše co vypotím, bych měl získat zpět).

Regenerační nápoje někdy obsahují také rozvětvené aminokyseliny, nebo určitý podíl bílkovin. Tato kombinace napomáhá vstupu glukózy do buněk a urychluje svalovou regeneraci.

Isostar Long Distance

Isostar After Reload Drink

 

Facebook
YouTube
Instagram